Month: May 2016

MHJHAA Track & Field Results

St. IMG_7527Mary’s School won their first aggregate championship in more than 12 years, winning with 265 points. CHHS was second with 244, and MHHS took third at 227 points.
Individual Aggregate Champions:
Bantam Girls – Claire Holt – St. Mary’s – 28 points
Midget Girls – Brooklyn Kaczynski – MHHS – 24 points
Juvenile Girls – Jane Canadine – CHHS – 21 points and Bethany Regier – CHHS – 21 points
Bantam Boys – Jody Rath – Seven Persons – 26 points
Midget Boys – Orin May – Alexandra – 26 points
Juvenile Boys РEthan Scott  РMHHS Р21 points and Dylan Fauth РCHHS 21 points
You can find the complete results by going to the Track & Field link.
Congratulations to Brenda Bower and Marg Derbyshire for putting on yet another great meet.

City Track and Field Meet Info and Schedule

There are some slight change to the start of the meet this year.athletics-track-lane-numbers-athlete-running-sport-background-45196745. It should be noted that the meet will begin at 8:20 this year and not the usual 9:00.

Coaches are asked to be at the track at least an hour before start time in order to get their school’s bibs and hand them out prior to the beginning of the meet’s start time.

If you have any questions, please contact the meet coordinator, Brenda Bower, at brenda.bower@sd76.ab.ca.

8:20 – 3000 metres

9:00 – bantam girls high jump, bantam boys discus, midget girls javelin, midget boys long jump, juvenile girls triple jump, juvenile boys shot put

9:20 – 80 metre and 100 metre hurdles

9:50 – 100 metre heats

10:00 – bantam girls shot put, bantam boys triple jump, midget girls high jump, midget boys high jump, juvenile girls javelin, juvenile boys long jump

10:50 – 400 metre finals

11:00 – bantam girls long jump, bantam boys javelin, midget girls shot put, midget boys triple jump, juvenile girls high jump, juvenile boys discus

11:50 – 200 metre finals

12:00 – bantam girls discus, bantam boys high jump, midget girls long jump, midget boys javelin, juvenile girls shot put, juvenile boys triple jump

12:50 – 800 metre finals

1:00 – bantam girls triple jump, bantam boys shot put, midget girls discus, midget boys high jump, juvenile girls long jump, juvenile boys javelin

1:50 – 100 metre finals

2:00 – bantam girls javelin, bantam boys long jump, midget girls triple jump, midget boys shot put, juvenile girls discus, juvenile boys high jump

2:20 – 1500 metre finals

3:20 – 4×100 metre relays

3:50 – 4×400 metre relays

MHJHAA Team Fare Well at Zones

Local competitors competed at the South Zone Jr High Athletic Association Badminton Championships in Medicine Hat.

Dr Roy Wilson and Alexandra finished 5th and 6th place respectively in the 1J aggregate

Schuler and Seven Persons finished 6th and 7th place respectively in the 2J aggregate

Irvine and Parkside finished 3rd and 4th respectively in the 3J aggregate.

St. Mary’s, Notre Dame, and Medicine Hat High finished 2nd, 4th, and 7th respectively in the 4J aggregate.

Caitlyn McLean & Carathy Driedger, Schuler – Gold, Bantam Girls Doubles

Raquel Waldbauer & Krista McKnight, Irvine – Bronze, Bantam Girls Doubles

Azlin Ferguson & Austin Munsch, Irvine – Bronze, Bantam Mixed Doubles

Lexi Waldbauer, Irivne – Silver, Midget Girls Singles

Madison Schank, St. Mary’s – Bronze, Midget Girls Singles

Jordyn Knight & Kenny King, Dr. Roy Wilson – Silver, Midget Girls Doubles

Kaitlyn Ross, Parkside – Silver, Juvenile Girls Singles

Brent Folk & Mitch Beckedorf, St. Mary’s – Silver, Juvenile Boys Doubles

Megan Kowalski & Meshak Wandler-Smith, Parkside – Silver, Juvenile Girls Doubles

Lauren Klick & Marie Claire, St. Mary’s – Bronze, Juvenile Girls Doubles

Courtney Rissling & Parker Hope, St. Mary’s – Silver, Juvenile Mixed Doubles